Op donderdag 30 oktober vond de allereerste editie plaats van de reeks “Symphonic Date”, een samenwerking met Bozar, waarin een groot symfonisch werk centraal staat — dit keer met de onnavolgbare Thomas Vanderveken als gids. Een terugblik op een avond die op meerdere vlakken indruk maakte.
Het orkest zit klaar, de Henry Le Bœufzaal is tot de laatste stoel gevuld, en het publiek – van jong tot oud – bruist van verwachting. Een groot scherm domineert het podium, met het portret van Dvořák, de grote Tsjechische componist. Alles is gereed voor de eerste Symphonic Date, een nieuw concept dat zowel beginners als doorgewinterde muziekliefhebbers aanspreekt. Het idee is eenvoudig: in één uur tijd duiken in de wereld van de klassieke muziek en samen met presentator Thomas Vanderveken een meesterwerk ontdekken. Met zijn kenmerkende humor en fijnzinnigheid onthult hij de geheimen en nuances van de gekozen symfonie.
Een korte video zet de toon, waarna de ceremoniemeester zijn inleiding begint. Dirigent James Feddeck komt op het podium voor een kort gesprek over het werk van de avond — Dvořáks Negende symfonie, de beroemde “Uit de Nieuwe Wereld”, waarvan enkele motieven zelfs de soundtrack van Jaws inspireerden.
De introductie eindigt met een ontroerend eerbetoon aan onze dierbare concertmeester Alexei Moshkov, die onlangs is overleden. James Feddeck herinnerde eraan hoe belangrijk Alexei was voor het BNO, gedurende zijn 27 jaar als eerste violonist. Meer dan een collega was hij een geliefd lid van onze orkestfamilie. Zijn uitzonderlijke muzikaliteit, zijn warme persoonlijkheid en zijn onfeilbare gevoel voor humor zullen nog lang blijven nazinderen in onze herinneringen en in die van het publiek.
Dit concert werd aan hem opgedragen. Wie een boodschap ter nagedachtenis aan Alexei wil achterlaten, kan dat doen via het formulier op deze link.